×

Akupunktur

Akupunktur, vücudun belirli bölgelerini batırılan iğneler yardımıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bundan yaklaşık 3000 yıl önce ilk olarak Çin’de uygulanmış olan bu metot, günümüzde Uzak Doğu sınırlarını aşarak Avrupa başta olmak üzere diğer kıtalara yayılmıştır

Akupunktur ile pek çok fiziksel ve psikolojik hastalık tedavi edilebilmektedir. Bu tedavi yönteminde iğneler yardımıyla belirli bölgeler uyarılır. Buradaki temel amaç uyarılma ile vücudun sahip olduğu kendi mekanizmalarını harekete geçirmektir. 

Geleneksel bir tedavi yöntemi olan akupunktur yöntemi ile rahatsızlıklarınızdan kurtulmak istiyorsanız Üsküdar akupunktur merkezi olan ve alanında uzman, tecrübeli kadrosu ile ön plana çıkan Doka Terapi ile iletişim kurabilirsiniz.

İstanbul akupunktur merkezinde akupunktur tedavisi olan bir hasta ve akupunktur iğnesi

Akupunktur Nedir?

Akupunktur, Latince Acus (iğne) ve punctura (batırma) kelimelerinin birleşmesiyle türemiştir. Akupunktur vücutta ve kulaktaki belirli noktalara iğnelerin batırılmasıyla yapılan bir tedavidir. 

Vücutta tanımlanmış noktalara batırılan iğneler bedenin enerji akışını dengeler. İşte bu denge sayesinde vücut kendi kendini iyileştirme gücüne sahip olur. 

Akupunktur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akupunktur tedavisi doktorların önerdiği seans ve aralıklarla kişiye özel uygulanır. Tedavi sırasında özel olarak geliştirilmiş, çelikten yapılmış akupunktur iğnesi kullanılır. Hastalar genellikle iğne vücuda ilk girdiği anda çok az acı hisseder. Yalnız iğneler akupunktur bölgesinin haricinde bir yere uygulanırsa hasta o zaman ağrı hissedebilir. Ayrıca söz konusu işlemin nitelikli ve hijyenik bir ortamda yapılması oldukça önemlidir. Aksi takdirde iyi dezenfekte edilmemiş iğnelerden hasta enfeksiyon kapabilir.

Doktorlar vücuttaki bazı sinirleri bulmak için özel olarak tasarlanmış elektronik aygıtlardan biri olan akupunktur kalemi çeşitlerini kullanır. Bu kalem sayesinde sinir uçları daha kolay bulunur. Akupunktur özel olarak geliştirilmiş iğnelerin vücuttaki belirli noktalara batırılmasıyla uygulanır. İğne haricinde geliştirilen elektro akupunktur ve lazer akupunktur yöntemleri de vardır.

Vücudun belirli bölgelerine bu iğneler uygulanarak sinirler harekete geçirilir. Böylece vücut kendi kendini iyileştirme gücünü yakalar. Akupunktur noktaları vücudun 2mm ile 4 cm derinde bulunur. İğne, sözü edilen derinliğe kadar iner ve ortalama 20-30 dk kadar kalır. Bu sırada vücutta hafif bir sıcaklık hissi oluşması normaldir. Akupunktur uygulandığı yerler açısından sınıflandırılır.

 

Vücut Akupunkturu

Vücut akupunkturu genellikle kollar, bacaklar; baş ve boyun bölgesine uygulanan akupunkturdur. Burada iğneler, uzmanlar tarafından yapılan ölçümlerle belirlenen akupunktur noktalarına batırılır. Böylece harekete geçen sinirler vücudun bağışıklık sistemini uyararak tedaviyi başlatmış olur.

Akupunktur çeşitlerini uygulayan kadın hasta

Kulak Akupunkturu

Akupunktur için vücutta en sık tercih edilen bölge kulaklardır. Çünkü kulaklar mikrosistem olarak nitelenir. Yani vücudun aynasıdır. Ayrıca kulakla beyin arasındaki mesafe kısa olduğundan buradaki noktalar tedaviyi hızlandırır. 
Kulak akupunktur noktaları için batırılan iğneler, pekçok organ ve sistem bozukluğunu tedavi edebilir. Kulak akupunkturu ağrı tedavisi ve hormonal bozuklukların düzenlenmesinde başvurulan bir yöntemdir.

 

Akupunktur İğnesi Acıtır mı? Akupunktur Riskli midir?

Akupunktur iğnesi hastaların çoğunda sadece vücuda ilk girişinde hafif bir ağrı verir. Fakat akupukturu uzman birisine yaptırmak çok önemlidir. Aksi halde iğneleri akupunktur haricindeki noktalara uygulanırsa bu kez işlem çok acılı ve ağrılı olur.

 

Akupunktur Uygulaması Ne Kadar Sürer?

Akupunktur uygulaması sırasında uzman kişi iğneleri vücudun gerekli gördüğü yerlerine uygular. Bu işlemin süresi hastadan hastaya göre değişir. İğneler bazen 1 dk bazen de 20 dk kadar kalabilir. Ama ortalama olarak tedavinin süresi  20 dk denilebilir.  

 

Akupunktur Hangi Hastaların Tedavisinde Kullanılır?

Akupunktur insanda var olan enerjiyi ortaya çıkaran bir tedavi türüdür. Bağışıklık sisteminden kas ve iskelet sistemine, iç hastalıklardan sinir hastalıklarına kadar yelpazesi çok geniş olan bir etki alanına sahiptir. Dolayısıyla pek çok hastalığın tedavisinde kullanılır. Dünya Sağlık Örgütü akupunkturla tedavi edilen 40 kadar hastalık belirlemiştir. Bunlardan bir kısmı ise şöyledir:

●Baş ağrısı
●Migren
●Sırt, boyun ve bel ağrısı
●Astım, bronşit
●Felç, inme
●Kronikleşmiş sinüzit
●Mide bulantısı
●İshal ve kabızlık gibi sindirim problemleri
●Romatizmal hastalıklar
●Şeker hastalığı
●Alerjiler
●Depresyon, anksiyete ve uyku bozuklukları
●Kireçlenme
●Romatizmal eklem iltihabı
●Kadın hastalıkları ve doğum
●Zayıflama
●Sigarayı bırakma 

 

Akupunktur ile Zayıflama

Akupunktur ile zayıflama akupunkturun en popüler tercih sebeplerinden birisidir. Akupunktur vücuttaki enerji akışını yeniler. Böylece vücut metabolizması hızlanır.  Ayrıca akupunktur beyindeki açlık merkezini baskılayarak iştahı azaltır. Ama zayıflamak için tek başına akupunktur yeterli değildir. Ancak diyet ve egzersizle birlikte kilo vermede etkilidir. 

İnsanların yemek yeme alışkanlıklarının bir anda değişmesi çok zor olabilir. İnsanın diyet yaparken halsiz ve sinirli olması da muhtemeldir. Az yemek yeme ya da yeme alışkanlıklarının değişmesi ile vücut kendini yorgun hissedebilir. Baş ağrısı ya da baş dönmesi gibi şikayetler de diyetle birlikte olabilir. Akupunktur tedavisi ile bu şikayetlerin sona ermesi mümkündür. Yani akupunktur hastanın diyete çok çabuk adapte olmasına olanak sunar. Akupunktur sayesinde beyinde mutluluk hormonları olan serotonin ve endorfinin seviyelerini artırılır. Hasta böylece az yemek yiyerek mutlu olabilir ve hızlanan metabolizma ile daha çok kalori yakılır.  

Zayıflamak için en önemli akupunktur noktaları kulakta bulunur. Kulaktaki noktalar vücudun yağ biriktirdiği yerlere göre uyarılır. Özellikle endorfin hormonunun salgılanmasını sağlayacak şekilde batırılan iğneler, vücudun daha çok kalori yakmasına katkıda bulunur. Böylece akupunktur ile zayıflayanlar ayda ortalama 4 ila 6 kg arasında kilo verebilirler.

Akupunktur ve zayıflama konusunda daha detaylı bilgi için  için https://www.dokaterapi.com/akupunkturun-zayiflamadaki-etkileri adresini ziyaret ediniz.

Akupunktur ile Sigarayı Bırakma

Sigara, insan sağlığını çok ciddi bir şekilde tehdit eden alışkanlıkların başında gelir. Ancak ne yazık ki sigarayı bırakmak bazen çok zor olabilir. Nikotin eksikliği sigara bağımlılarını son derece etkilediğinden kişi sigarayı bırakmak istese bile özellikle ilk günler çok zorlanır. Akupunktur sigara bırakma sürecinde tam da bu sırada hastaların işini kolaylaştırır. Yani akupunktur, sigarayı bırakırken ortaya çıkan baş edilmesi zor belirtileri ortadan kaldırmak için en etkili yoldur.

Hasta sigarayı karar verdiği andan itibaren tedaviye başlamadan 10-12 saat öncesinde sigara içmeyi bırakmalıdır. Hastanın bağımlılık derecesine göre ortalama 2 ya da 3 seans akupunktur tedavisi uygulanır. Burada amaç serotonin ve endorfin salgısını aktive etmektir. Böylece nikotin isteği ortadan kalkar ve hasta özellikle zorlayıcı olan ilk günleri daha konforlu bir şekilde atlatır. Akupunktur ile sigara bırakma tam da bu yüzden en çok tercih edilen yöntemler arasındadır. 

Söz konusu tedaviye endorfin ve serotonin hormonlarını aktif hale getirecek noktalar kulakta tespit edilerek başlanır. Ardından akupunktur iğnesi belirlenmiş noktalara batırılır. Şayet hasta iğneli tedavi yöntemini tercih etmez ise aynı işlem lazer akupunktur ile de yapılabilir. Uyarılan sinir uçları da endorfinlerin salgılanmasını sağlayarak kişinin kendini çok daha sakin hissetmesine sebep olur. Elbette burada en temel şartlardan biri hastanın sigarayı bırakmak için kararlı olmasıdır.

Akupunktur Faydaları Nelerdir?

Akupunktur Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı açıklamaya göre yaklaşık kırk kadar hastalığa iyi gelmektedir. Akupunkturla insan vücudunun fiziksel ve ruhsal dengesi sağlanır. Aslında insan vücudu kendi kendini tedavi edebilme yetisine sahiptir. Akupunktur, vücuttaki belirli noktaları uyararak bu yetiyi harekete geçirir. Üstelik yan etkisinin diğer tedavi yöntemlerine göre çok az düzeyde olması da bir avantajdır. Akupunktur faydaları şöyle sıralanabilir:. 

●Vücuda giren iğneler beyaz kan hücrelerini artırarak vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.
●Stresten kaynaklı kan basıncını düşürücü etkiye sahiptir. 
●İyi bir ağrı kesicidir. Özellikle kronik bel ve sırt ağrılarında akupunkturun çok fayda sağladığı izlenmiştir.
●Migren ve baş ağrısı tedavilerinde de akupunktur etkili bir tedavi yöntemidir. 
●Beyin aktivitelerini ve hormonları düzenleyerek uyku problemlerini iyileştirir.
●Sinir sistemini tedavi ederek anksiyete üzerinde faydası vardır.
●Beynin bazı bölgelerinde kan akımını değiştirerek strese sebep olan hormonları azaltma etkisine sahiptir. Böylece depresyon gibi sinir hastalıklarını tedavi eder.

Akupunktur Kimlere Uygulanır? Çocuklara Uygulanabilir mi?

Akupunktur birçok hastalığa rahat bir şekilde uygulanabilir. Söz konusu hastalıklardan bazıları şunlardır:
●Bel ve boyun ağrıları
●Diş ağrıları
●Uykusuzluk, anksiyete ve depresyon
●Kireçlenme
●Baş ve migren ağrıları
●Kemoterapi sonucu bulantılar
●Alerjiler
●Romatizmal hastalıklar
●Kadın hastalıkları
●Felç ve inme
●Romatizmal eklem iltihabı
●Şeker hastalığı
●Sigarayı bırakma

Akupunktur ayrıca çocuklara da uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Fakat küçük çocuklarda iğne yerine lazerle akupunktur yapılır. Lazer ışınları vücudun yine belirli noktalarına uygulanır. Üstelik lazerli akupunktur sadece çocuklarda değil iğneye karşı duyarlı yetişkinlerde de kullanılabilir. Ayrıca çocuğun yaşı büyük ve iğneli tedaviyi kabul ediyorsa ona iğneli akupunkturun uygulanmasında da bir sakınca yoktur. Tüm dünyada çocukların akupunkturla tedavi edilmesi giderek yaygınlaşan bir yöntem haline gelmiştir.

Ebeveynlerin çocuklarını tedavi ettirirken akupunkturu seçmelerinin en önemli nedenlerinden biri de tedavi sırasında hiçbir kimyasalın kullanılmamasıdır. Akupunktur vücudun kendi kendini iyileştirme özelliğini aktive eden bir yöntem olmasından dolayı çocuklara güvenle uygulanabilir.

Pek çok çocukluk çağı hastalığının tedavisinde kullanılan bu yöntemin ilk sırasında obezite tedavisi yer alır. Akupunkturla çocuğun iştahı önemli ölçüde kapanır ve açken hissedilen mide kazınmaları azalır. Ayrıca açken meydana gelen stres ve öfkeyi de azalttığı yapılan çalışmalarda tespit edilmiştir. 

Çocuklarda akupunktur ayrıca temelinde pek çok psikolojik sebebe dayanan hastalıklara da iyi gelir. Alt ıslatma, dikkat eksikliği, hiperaktivite ve iştahsızlık gibi durumlarda güzel etkililer verdiği görülmüştür. Bunların haricinde çocukluklarda sık görülen alerjik rinit, çeşitli cilt hastalıkları, astım ve bazı nörolojik temelli hastalıkların tedavisinde de akupunktur yöntemi kullanılır. 

Çoğu hastaya uygulanmakla birlikte akupunktur kimlere uygulanmaz diye bir soru sorulduğunda şu şekilde bir sınırlandırma ile karşılaşırız:
●Gebelerde ve emziren anneler
●Kemoterapi gören kanser hastaları
●Kalp pili takan kalp hastalarına akupunktur tedavisi uygulanmamaktadır.

Acupuncture yazısı ve tedavi olan bir kadın hasta

Akupunktur Tedavisi Nerelerde Yapılır?

Akupunktur, Sağlık Bakanlığı tarafından izin verilen sağlık merkezlerinde yapılabilir. Akupunkturu yapacak kişiler yine Sağlık Bakanlığı tarafından verilen ve denetlenen kurslardan sertifika almak zorundadır. Ayrıca söz konusu sertifikaların 7 yılda bir yine Sağlık Bakanlığı tarafından güncellenmiş olması gerekir. Bu sertifikaları almak için de  tıp veya diş hekimliği fakültelerinden mezun olmak gerekir. Ancak söz konusu bölümlerden mezun olanlar akupunktur eğitimi alabilirler.

Akupunktur tedavisi için hastanın durumu belirlendikten sonra tedavinin kaç seans olacağı belirlenir. İstanbul Anadolu yakası akupunktur uygulaması için fiyatlar belirlenirken yapılacak tedavinin türüne göre paket ya da seans ücreti baz alınır. 

İstanbul akupunktur tedavisi Doka Terapi'de Uzman Doktor Muzaffer Öztosun tarafından yapılmaktadır. Akupunktur hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız hemen bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Ücretsiz Danışmanlık

ŞİMDİ ARA!

+90 542 474 44 48

Whatsapp Canlı Destek

ŞİMDİ SOR!

+90 542 474 44 48

Biz Sizi Arayalım

Whatsapp
Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. drmuzafferoztosun.com’u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz. Çerez politikamız için tıklayın.