×

AKUPUNKTURUN ZAYIFLAMADAKİ ETKİLERİ

Akupunktur, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi sağlayan geleneksel tedavi yöntemlerinden biridir. Bu tedavi ile diyet yapanlara oranla daha çabuk kilo verilmesi sağlanabilir. Akupunktur ile zayıflama aynı zamanda diyet esnasında ortaya çıkan yanma, kazınma, ekşime gibi çeşitli mide problemlerinin giderilmesine yardımcı olan bir uygulamadır.

Akupunktur; yaklaşık 3000 yıl önce Çin’ de uygulanmaya başlanan geleneksel bir tedavi yöntemi olup organizmanın kendi kendini onarması olarak tanımlanabilir. Ancak günümüzde etkinliği bilimsel araştırmalarla da desteklenmiştir. Bu yüzden sıklıkla tercih edilen tedavi yöntemlerinden biridir.

Bu yazıda akupunkturun zayıflama üzerindeki etkileri Doka Terapi uzmanları tarafından kalem alındı. Aynı zamanda akupunktur ile zayıflama nasıl olduğu ve kilo verdiren akupunktur noktalarının hangilerinin olduğu noktasında da tatmin edici bilgiler edinebilirsiniz. 

Akupunktur ile zayıflayan bir kadın ve üç adet fotografı

Kilo Alımı ve Akupunktur

Kilo alımı, vücutta yağ depolarının artış göstermesi olarak tanımlanabilir. Kilo alımı vücudun sağlıklı bir bütünlüğünü koruyabilmesi için var olan enerji dengesini bozmaktadır. Böylelikle alınan enerji ile harcanan enerji arasında dengesizlikler başlar. Vücudun dengesini bozduğu için çeşitli sağlık problemlerini beraberinde getirir. Akupunktur tedavisi ile zayıflama bu sağlık problemlerine doğal yollardan ameliyatsız şekilde iyileşme imkanı verir.         

Erkekler ile kadınlar arasında yağ oranı ortalamasında farklılıklar vardır. Sağlıklı bir erkek de bulunması gereken ortalama yağ oranı % 12-18 arasındadır. Sağlıklı bir kadında ise %20-30 arasında değişiklik gösterir. Bu oranların fazlası obezite sorunu teşkil etmektedir.

Kilo almanın değişik sebepleri vardır. Bunları kısaca sıralayacak olursak:

●Yaş faktörü
●Sinirsel faktörler
●Olumsuz beslenme alışkanlıkları
●Genetik faktörler
●Metabolik faktörler
●Hormonal faktörler 
●Psikolojik faktörler

Sadece Akupunktur ile Kilo Verilir Mi ?

Akupunktur ile zayıflama nasıl olur? sorusunun cevabını en kısa şekilde; akupunktur ile zayıflama;  limbik sistem ve hipotalamus üzerinde etki göstererek gerçekleşir olarak verebiliriz. Söz konusu etkiler; iştah, metabolizma, halsizlik ve stres üzerindedir. Bu sayede metabolizma da hızlandırılarak strese girmeden, mide şikayetleri, halsizlik yaşamadan ve açlık hissetmeden kilo verme hedeflenir. Açlık hissetmeyen bireyin kilo verme sürecinde motivasyonu artar.

Sadece akupunktur uygulaması ile kilo vermek mümkün değildir. Bu metodun spor ve diyetle birlikte uygulanılması gerekmektedir. Akupunktur ile zayıflama yorumları dikkatle incelendiğinde bazı bireylerin tedaviden olumlu sonuç alamadığı gözlemlenir. Detaylar incelendiğinde bu kişilerin diyet  ya da spor yapmadan sadece akupunktur uygulaması ile sonuç almayı beklediği görülür. 

Akupunktur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akupunktur tedavisi ile belli noktalara yerleştirilen iğnelerle hipotalamus üzerinde uyarıcı etkiler oluşturulur. Hipotalamus vücuttaki tüm hormonların nörokimyasalların dağılımını sağlayan merkezdir. Bu merkez aynı zamanda açlık ve susuzluk hislerini de kontrol etmekle sorumludur. Ayrıca hipotalamus bölgesine yapılan uyarılar ile açlık ve susuzluk dengelenmeye çalışılır. 

Akupunktur tedavisine başlamadan önce hasta detaylı bir muayeneden geçirilir. Gerekli kan testleri uygulanır. Gerekli görüldüğü takdirde daha öncesinde çekilmiş olan ultrason sonuçları incelenir. Varsa başka rahatsızlıklara ait testler ve ilaçlar da incelenir. Ayrıca kilo almasının asıl nedeni bulmak amacıyla hastanın günlük yaşantısıyla ilgili sorular sorulur. Bu sayede kişinin besin intoleransı olup olmadığı öğrenilir. 

İstanbul akupunktur tedavisi Doka Terapi'de Uzman Doktor Muzaffer Öztosun tarafından yapılmaktadır.

Akupunktur tedavisi ile zayıflama uygulamasına başlamadan önce kişinin pıhtılaşma bozukluğu olup olmadığı muhakkak sorulur. Hamilelik durumu olup olmadığı ya da  kanser, sara, AIDS gibi hastalıklarının olup olmadığı öğrenilir. Ayrıca kişi özel bir durumu var ise bunu mutlala doktoruna iletmelidir. Örneğin kalp pili kullananlar bu durumunu özellikle doktoruna belirtmelidir. Söz konusu bilgiler detaylı bir şekilde alındıktan sonra uygulama aşamasına geçilebilir.

Akupunktur ile kilo verme uygulaması; kıl inceliğinde çelik gümüş karışımı veya saf iğneler ile yapılır. Bu iğneler 0.18-0.22 mm arasında inceliği değişir. Bu iğneler cilt altında bulunan elektrik direnci düşük alanlara uygulanır. Bu alanlar her hastalık için değişiklik gösterir. Tedavide tercih edilen iğneler tek kullanımlık ve sterildir.

Akupunktur malzemeleri olan bir taşın yanında akupunktur iğneleri

Hassasiyeti yüksek olan hastalarda iğnelerin ilk girişi esnasında çok hafif bir ağrı hissedebilir. İğnenin uygulandığı bölgelerde sıcaklık hissi gelişen hastalar da olabilir. İğnelerin ciltte kalma süresi 20 ile 30 dakika arasında değişiklik gösterir. Haftada 1-2 seans uygulanabilir. Tedavi genellikle 8-20 seansta biter.

Akupunktur tedavisi sırasında özel stimülasyon teknikleri kullanılabilir. Bunun için iğneler ısıtılabilir, aşağı-yukarı hareket ettirilebilir ya da bilinçaltı uyarma akımı ile uyarılabilir.

Akupunktur noktaları ciltte değişik bölgelerde derinin 2 mm ile 4 cm arasında değişen derinliklerde bulunur. Bu noktalar kullanılarak uygulanan başka tedavilerde vardır. Akupresör bu  yöntemlerden biridir. Bu yöntem akupunktur noktalarına masaj yaparak enerji yoğunluğunun azalmasını amaçlar. Böylelikle organları rahatlatır. 

Lazer akupunkturunda bu bölgelere lazer iğne denilen aslında iğne olamayan bir lazer ışığı darbesi ile uyarım yapılan bir tedavi yöntemi de mevcuttur. Bu tedavi yöntemi iğne fobisi olan hastalarda ya da çocuklarda daha çok tercih edilir. Hafif ve ağrısız bir yöntemdir. 

Akupunkturun zayıflama dışında pek çok alanda kullanıldığı görülür. Baş ağrısı, migren, sigara bırakma, boyun ve sırt ağrılarının tedavisinde, diz ağrısı, gastrit, stres, bazı alerjik hastalıkların tedavisi gibi çeşitli alanlarda da kullanılmaktadır.

Anadolu yakası akupunktur ile zayıflama sürecinde size uygun beslenme programını sizlere doktorunuz verecektir. Bunlara ek olarak talep eden hastalar için diyetisyen desteği tavsiye edilebilir.

Kilo Verdiren Akupunktur Noktaları Nelerdir?

Vücudumuzda kilo verdiren beş tane akupunktur noktası vardır. Bu noktaların uyarılması açlık hissinin bastırılmasını ve sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlar.

Kulak Noktası

Kulak en sık kullanılan akupunktur noktalarından biridir. Bunun sebeplerinin başında kulakta insan vücudunun tüm organlarının uyaranlarının bulunması gelir. Ayrıca kulak beyne yakın olduğu için kulaktaki uyaranlar oldukça etkilidir. Bu kısma baskı uygulayarak iştah kontrol altına alınmaya çalışılır. 

Kulaktaki akupunktur noktalarına batırılan iğneler; daha hızlı tokluk hissi verir. Böylece aşırı yeme durumu ortadan kalkar ve açlık hissinde bariz bir azalma gözlemlenir. Ayrıca kulak bölgesine batırılan iğneler, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olarak metabolizmanın hızlanmasını sağlar.

Böylece vücut daha fazla yağ yakmaya başlar. Kulaktaki akupunktur noktları stresin azalmasına da yardımcı olur. Böylelikle bireyin gün içerisinde daha sakin ve dengeli olduğu gözlemlenir. 

Üsküdar kulak akupunktur seanslarında öncelikle bu işlem yapılır böylece genel açlık durumu kontrol altına alınır ve bireyin şeker ihtiyacı bastırılır. Aç kaldığı durumlarda oluşan el ayak titremeleri ve ağız kuruluğunun da önüne geçilmiş olur.

Üst Dudak

Aç veya endişeli olduğumuz durumlarda üst dudağa uygulanan baskı bu duyguların bastırılmasına yardımcı olabilir.

Diz Noktası

Diz kapağının uyarılması sindirim sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Dirsek Noktası

Dirsek bölgesinin uyarılması vücuttan fazla ısının atılmasını sağlar ve bağırsak fonksiyonunu arttırır. Sıvı retansiyonunu düzenler. 

Ayak Bileği Noktası 

Sindirim sistemi üzerinde etkisi vardır. İştahımızı kontrol etmemize yardımcı olur. Hamile bayanlara ayak bileği noktasına baskı uygulanması çok önerilmez.

Akupunkturun Zayıflamaya Etkisi

Akupunkturun zayıflamaya etkisi vücudun kendini yenileme ve iyileştirme potansiyelinin harekete geçirilmesi ile başlar. Vücudun enerji akışını düzenleyerek stresi azaltır, beyindeki açlık merkezlerine baskı uygulayarak denetim altına alır, metabolizmayı hızlandırır ve iştahı azaltır. Kilo almanın temeline inildiğinde vücutta dengesizlik olduğu düşünülür. Akupunktur ile bu dengesizlik ortadan kaldırılmaya çalışılır. 

Çağımızın en büyük sorunlarından birisi obezite ve fazla kilolardır. Başlangıçta sadece estetik açıdan sıkıntı verdiği düşünülse de her obezite hastasının potansiyel kalp-damar hastası, diyabet hastası hatta daha da ileri gidilecek olursa kanser hastası olduğu unutulmamalıdır. Akupunktur bu önemli sağlık sorununa küçük dokunuşlarla büyük çözümler sunar. 

Yüz akupunkturu olan kadın bir hasta

İnsanların kilo almasının asıl sebeplerinden birisi de beslenme alışkanlıklarındaki hatalardır. Pek çok kişinin her hafta diyete başlayıp kısa sürede bıraktığına şahit oluruz. Bunun sebebi beslenme alışkanlıklarının değiştirmenin zor olmasıdır. Ayrıca pek çok kişi duygusal açlık denilen durumdan etkilendiği gözlemlenmektedir.

Doktor kontrolü olmadan ya da bilinçsiz yapılan diyetlerin sonucunda aşırı halsizlik, baş ağrısı, çeşitli mide problemleri, stres, baş dönmesi, sinirlilik gibi şikayetler büyük bir hevesle başlanılan diyetlerin çabuk bitmesine neden olur. 

Akupunktur bu durumların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Beyindeki noradrenalin seviyesini düşürüp serotonin ve endorfin denilen, halk arasında mutluluk hormonları olarak bilinen hormonların seviyesini arttırarak yemek yemeden mutlu olmayı sağlar. Bu şekilde duygusal açlıkla baş edilmesine yardımcı olur.

Böylece kişiler diyete uyum sağlama konusunda sıkıntı yaşamazlar. Daha az kalori alan birey hızlandırılan metabolizma sayesinde normalden daha fazla kalori yakarak kalori açığı ortaya çıkarır. Böylelikle daha hızlı kilo vermeyi başarır. 

Akupunktur vücuttaki kötü kolesterol miktarının azaltarak iyi kolesterol miktarını arttırmaktadır. Kötü kolesterol vücut dengesini bozan temel unsurların başında gelir. Bu oranın azalması ile sağlıklı kilo verme sağlanmaktadır. Vücut dengesini bozan diğer bir unsur da vücuttaki ödemdir.

İstanbul akupunktur tedavisi hakkında daha fazla bilgi için https://www.dokaterapi.com/akupunktur sayfamızı ziyaret edebilirisniz.

Akupunktur tedavisi ile ilk hafta vücutta bulunan ödemin atıldığı gözlemlenmektedir. Vücuttaki ödem atılması yağ metabolizmasını etkiler. Etkilenen yağ metabolizmasında yağlar azalmaya başlar böylece kalıcı zayıflama süreci başlar.

Bireyin kaç kilo vereceği ya da kaç seans geleceği durumuna göre değişkenlik gösterir. Bazı hastalarda haftada 2 kilo verilirken bazı hastalarda ayda 3 kilo verdiği olabilir. Hatta bu durum aynı hastada bile değişkenlik gösterebilir. Kararlı olmak ve hevesinizi kaybetmeden yola devam etmek esastır.

Yılların alışkanlıklarını bir anda değiştirebilmek mümkün değildir; amaç bu alışkanlıkları ortadan kaldırarak sağlıklı ve mutlu şekilde kilo verme sürecini başlatmaktır. 

Akupunktur tedavisi sırasında herhangi bir ilaç veya kimyasal kullanılmadığı için doğal tedavi süreçleri arasında değerlendirilir. Alanında uzman kişiler tarafından yapıldığı zaman ciddi bir yan etki ile karşılaşma ihtimali çok düşüktür. Bu yüzden her yaş grubundan hastaya rahatlıkla uygulanabilir.

Bazı hastalarda hafif ağrı ve kanama gözlemlenebilir. Fakat uzman olmayan kişiler tarafından hijyenik olmayan şartlarda uygulandığı takdirde ciddi enfeksiyonlar ya da farklı komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Akupunktur Merkezleri Nasıl Olmalıdır ?

Akupunktur merkezleri; temiz, hijyenik koşulları sağlamış olmalıdır. Ülkemizde akupunktur sertifikası Sağlık Bakanlığı tarafından verilen ve denetlenen kurslardan alınabilir. Bu kursları sadece diş hekimleri ve hekimler alabilir. 

Akupunktur uygulama sertifikasının 7 yılda bir Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu güncellenme zorunluluğu vardır. Akupunktur uygulaması yapan yerler Sağlık Müdürlükleri tarafından düzenli olarak denetlenir. Ülkemizde İstanbul akupunktur ile zayıflama uygulamasının merkezlerinden biridir.

Akupunktur iğneleri mum ışığı ve siyah taş var

Bu durum akupunktur ile zayıflama fiyatları çeşitlilik göstermesine neden olmuştur. Akupunktur ile kilo verme fiyatları yapılan işleme, hastanın kilo durumuna ve uygulama yapılan kliniğin ücret politikasına göre değişkenlik gösterir. 

Doka Terapi Üsküdar akupunktur ile zayıflama merkezleri arasındadır. Çok fazla kurumun hizmet vermesi seçim yaparken hastaları zorlamaktadır. Ancak akupunktur uzmanı seçerken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar:

●Doktorun yeterli tecrübeye sahip olması
●Kliniğin steril olması
●Akupunktur esnasında kullanılan iğnelerin tek kullanımlık olup olmadığı
●Uygulamayı kesinlikle bir tıp hekimi tarafından yapılması
●Hekimin akupunktur uygulama sertifikasının olup olmadığı

Kendinize yatırım yaparak, sağlıklı ve fit bir hayata adım atmak ister misiniz? Anadolu Yakasında akupunktur ile zayıflama konusunda Doka Terapi uzman kadrosu ile sizlere hizmet vermektedir.

İstanbul akupunktur tedavisi, tedavi fiyatları, işlem öncesinde ve sonrasında dikkat edilecek hususlar kapsamında ayrıntılı bilgi almak amacıyla bizimle iletişim kurabilirsiniz. 

Ücretsiz Danışmanlık

ŞİMDİ ARA!

+90 542 474 44 48

Whatsapp Canlı Destek

ŞİMDİ SOR!

+90 542 474 44 48

Biz Sizi Arayalım

Whatsapp
Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. drmuzafferoztosun.com’u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz. Çerez politikamız için tıklayın.