×

Ozon

Ozon tedavisi vücutta meydana gelen bir rahatsızlığın ozon gazı yardımıyla tedavi edilmesidir. Ozon gazı dünyadaki yaşam için oldukça önemlidir. Bunun yanısıra tıp dünyasında son dönemde yapılan araştırma ve uygulamalar ozonun bir tedavi biçimi olarak etkisini de net olarak ortaya çıkarmıştır

Ozon Tedavi̇si̇ Nedi̇r?

Ozon tedavisi ile cilt rahatsızlıkları, enfeksiyon hastalıkları, karaciğer rahatsızlıkları gibi birçok problemin giderilmesinde başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Eğer siz de ozon tedavisi ile rahatsızlıklarınızdan kurtulmak istiyorsanız Üsküdar ozon tedavisi uygulama merkezi Doka Terapi ile iletişime geçebilirsiniz.

Ozon, üç oksijen (O3) atomundan oluşan renksiz bir gazdır. Atmosferin stratosfer tabakasında bulunan bu gazın, en önemli görevlerinden biri Güneş’ten gelen ve yüksek enerji yüküne sahip ultraviyole ışınlarını filtrelemesidir. Yani Güneş’ten yayılan radyasyonu önleyerek hayatın devam etmesini sağlar. Böylece biyolojik dengeyi sağlama görevi üstlenir. 

Ozon gazı 18. yüzyılda keşfedilmiştir. Ozon gazının temizleyici ve dezenfekte edici özelliğinin keşfedilmesiyle de 1960’larda da özellikle içme sularının zararlı kimyasallardan arındırılması için kullanılmıştır. 

Ozon tedavisi, çeşitli hastalıkları tedavi etmek maksadıyla ozon gazının çeşitli şekillerde vücuda verilmesidir. Ozon içerik olarak toksik yani zehirli bir gazdır. Bu nedenle ozon tedavisi sırasında tek başına kullanılmaz. Toksik özelliğinden dolayı tedavilerde saf olarak değil, oksijen ile karıştırılarak çok düşük oranlarda verilir. Söz konusu oran hastalığın özelliği ve boyutuna göre uzman personel tarafından ayarlanmalıdır. 

Ozon tedavisi uygulaması yapan bir doktor ve kadın yüzü

Ozon Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Ozon tedavisi uygulanırken hastalığın boyutu, şiddeti, özelliği ve hastanın özel durumu göz önünde bulundurulur. Ozon, hastaya uygulanış yoluna göre genel ve lokal olmak üzere iki gruba ayrılır. Lokal yolla verilen ozon belirli bir bölgeyi iyileştirirken genel olarak verilen ozon vücuda bir bütün olarak fayda verir. Ayrıca ozonun veriliş yolu da hastadan hastaya göre değişebilir. Ozon, çeşitli gazlar ya da sıvılarla ya da kanla karıştırılabildiği gibi deri altına enjekte de edilebilir. Ana hatları bu şekilde olan ozon tedavisi çeşitleri ise şunlardır:

Major Yöntem

Major yöntem, en yaygın kullanılan metoddur. Bu metodla ozona dayanıklı steril bir tüpün içine hastanın damarından 50-200 ml arasında kan alınır. Ardından alınan bu kanla uygun olan dozda ozon/oksijen karışımı karıştırılır ve yine aynı yoldan hastaya verilir. Ortalama 20 dk süren bu işlem major otohemoterapi olarak adlandırılır. 

Minor Yöntem

Minor yöntem ile hastadan alınan 2–5cc arası az miktardaki kan uygun dozda ozonla karıştırılarak kas içine enjekte edilir. Fazla tercih edilmeyen bir yöntemdir. 

İnsuflasyon

İnsuflasyon vücut boşluklarına ozon üflenmesi olarak tanımlanan bir yöntemdir. Rektal veya vajinal boşlukta yapılan bir tedavidir. Ayrıca kulak ve burun boşluğuna da püskürtme yöntemi ile hastaya ozon verilir. Ozon dozu yine burada da hastalığın boyutuna göre değişiklik gösterir.

Ozon Eklem Tedavisi

Ozon eklem tedavisi, eklem ve kas içine ozon uygulama yöntemdir. Özellikle eklem ve kas rahatsızlıklarında çok tercih edilen bir yöntemdir. Burada uygun dozdaki ozon gazı hastanın eklemlerinde ve kaslarındaki ağrılı bölgeye enjekte edilir. 

Torbalama

Uzun süre iyileşmeyen yatak ve diyabetik ayaklarda ozon torbasının kullanılması tekniğidir. Ayrıca huzursuz bacak sendromu, dolaşım bozuklukları, cilt lezyonları ve çeşitli  enfeksiyonlarda da bu tedavi yöntemi tercih edilir. Burada hastalıklı bölge yine ozon-oksijen karışımı bir torba içine sokulur ve hastalıklı bölge tedavi edilir. 

Ozon tedavisi formülleri ve mavi zeminde kolları açık bir insan

Ozon Sauna

Ozon sauna uygulanması özellikle kozmetik amaçlarla kullanılan bir tedavi yöntemidir. 

Doka Terapi Kliniğimiz ve Uzm. Dr. Muzaffer ÖZTOSUN hakkında detaylı bilgi için https://www.dokaterapi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ozonlu Su

Ozonlu su özellikle enfekte olmuş yaraların tedavisinde kullanılır. Ozonlanmış izotonik serum fizyolojik su ile söz konusu yaralar yıkanarak tedavi edilir. 

Ozonlu Yağ

Çeşitli cilt lezyonlarında ozon yağının kullanıldığı bir yöntemdir. Burada, ozonize edilmiş yağ hastalıklı olan bölgeye uygulanır.

Hastaya ve hastalık çeşidine göre sözü edilen yöntemlerden birisi uygulanır. Bütün bu uygulamalardan sonra ozon tedavisi ne zaman etkisini gösterir diye bir soru sorulabilir. Tedavinin etkisini gösterebilmesi için en az 5 seans uygulanması gerekir. Seansların sayısı kişilerin rahatsızlığına göre değişir.

Ozon Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Ozon tedavisi başlangıçta dolaşım sistemi rahatsızlıklarında kullanılsa da etki alanının geniş olduğu deneyimlenmiş bir tedavi yöntemidir. Günümüzde romatizmal hastalıklardan enfeksiyonlara kadar pek çok hastalık ozonla tedavi edilebilmektedir. Ayrıca, 

● Kalp

● Romatizma 

● Migren

● Alzheimer

● Hipertansiyon

● Parkinson

● Hepatit

● Alerji

● Kronik enfeksiyon

● Alerji, astım ve sinüzit

● Romatizmal eklem iltihabı olan kişilere ozon tedavisi uygulanır.

Ozon Tedavisi Kimlere Uygulanmaz?

Ozon tedavisine genel olarak engel teşkil edecek bir durum yoktur. Ancak bazı özel durumlarda ozon tedavisi uygulanmamalıdır. Söz konusu durumlara sahip olanlar ise şunlardır:

● Kalp krizini yeni geçirmiş olanlar

● Hamileler

● Yüksek tansiyon tedavisi alanlar

● Sürekli kas krampı olanlar

● İleri düzeyde kansızlık problemi olanlar

● Ağır kanaması olanlar

● Pıhtılaşma bozukluğu gibi kan hastalıklarına sahip olanlar

● Tiroid bezi aşırı çalışanlar 

Ozon Tedavisinin Faydalı Olduğu Hastalıklar

Ozon tedavisi pek çok hastalığı tedavi etmede kullanılan bir yöntemdir. Etki sahası çok geniş olan bu yöntem tıp camiasında alternatif tıp yöntemi olarak kabul görür.

● Kalp hastalıkları

● Kronik enfeksiyonlar

● Romatizmal eklem iltihabı

● Hipertansiyon

● Kanser nedenli yogunluk

● Şeker hastalığı

● Kronik yaralar

● Hepatit

● Migren

● Otoimmün rahatsızlıklar

● Alzheimer

● Tümörler

● Ürolojik rahatsızlıklar

● Parkinson

● Yaşlanma karşıtı bakım

● Kronik kas yorgunlukları

● Uzun süren covid

● Göz hastalıkları olan kişilerde ozon tedavisinin faydası görülmüş olup ayrıca; kilo verme ve yaşlanma karşıtı bakımda da ozon tedavisi etkilidir.

Ozon Tedavisinin Faydaları

Ozon terapi çok çeşitli hastalıkları iyileştirmede olumlu sonuçlar ortaya koymaktadır. Bağışıklık sistemini uyarmak suretiyle pek çok rahatsızlıklara ve çeşitli yaralara iyi gelmektedir. Oksijen gazında bulunmayan pek çok biyolojik özelliği bünyesinde barındıran ozon:

● Vücudun bağışıklık sistemini harekete geçirir ve böylece metabolizma hızı artar ve kişi kendisini daha zinde ve enerjik hisseder. 

● Yaşlı hücrelerin vücuttan atılmasını ve genç hücrelerin çoğalmasını sağlar.

● Kan dolaşımını artırır.

● Vücuttaki antioksidan kapasitesini artırarak yaşlanmayı yavaşlatır.

● Kan şekeri oranını azaltır.

● Kandaki oksijen miktarını çoğaltarak damar tıkanıklıklarını giderir.

● Yağ hücrelerine direkt etki ederek yağ yakımını hızlandırır ve kolesterolü düşürür.

● Kaslardaki toksinleri azaltarak vücudun daha esnek olmasını sağlar.

● Adrenalin hormonuna etki ederek kişiyi sakinleştirir ve depresyonu azaltır.

● Beyin fonksiyonlarını düzenleyerek hafızayı güçlendirir.

Üsküdar ozon tedavisi uygulaması yapılan kadın bir hasta

Yaşamın kaynağını oksijen olduğunu düşünülürse ozonun etkisi çok daha iyi anlaşılacaktır. Oksijen insanın hayatta kalması için su ve gıdadan önce gelen bir ihtiyaçtır. Ozonun faydalarının pek çok hastalığa iyi gelen yönü de burada saklıdır. Yani insan organ ve dokularına oksijen, ozon terapi yöntemiyle gönderilir. Hücreleri ihtiyacı olan oksijene ulaştıran ozon, vücudun nefes almasını sağlayarak birçok hastalığı ya önceden önler veyahut tedavi eder. Aslında ozon vücutta bir alarm etkisi oluşturur ve vücudu hastalıklar karşısında güçlendirir. 

Ozon tedavisi faydaları arasında son zamanlarda popüler olan şeylerden bir tanesi de yaşlanmayı geciktirmesidir. Ozon, yaşlanmaya ve vücuttaki pek çok fonksiyonun düzgün işlememesine sebep olan serbest radikalleri etkisiz hale getirir. Bunu, vücuttaki antioksidan kapasitesini artırıcı özelliği sayesinde yapar. Ozon cilt bakımı veya yüze ozon tedavisi yaptıranlar tedavi sonuçlarından memnuniyet duymaktadır. Çünkü işlem tamamen doğal ve yan etkisi olmayan bir tedavidir. 

Ozon Tedavisinin Yan Etkileri Var mıdır?

Ozon tedavisinin bilinen bir yan etkisi ve zararı yoktur. Ozon tedavisi tıbbî tedavilerin yanında destekleyici ve tamamlayıcı bir yöntemdir. Ancak bazı yan etkiler ozon tedavi sırasında gerçekleşen uygulama hatalarından kaynaklanır. Bu yüzden ozon tedavisi uygulayacak kişinin mutlaka uzman olması gerekir. Hastanın antioksidan kapasitesinin üzerinde ozon verildiği zaman istenmeyen yan etkiler görülebilir. Dolayısıyla ozon tedavisine düşük dozda ozonla başlayıp kademeli artırma yapılmalıdır.

Ayrıca bazı özel durumlarda da ozon tedavisi yan etkileri ciddi boyutta olabilir. Burada ozon tedavisi kimlere uygulanmaz diye bir soruya şu şekilde cevap verebiliriz: Özellikle erken hamilelik döneminde olanlar, tiroidleri aşırı çalışanlar, yüksek tansiyon hastası olanlar ve henüz yeni kalp krizi geçirenlere ozon tedavisi uygulanmamalıdır.

Doka Terapi sosyal medya hesaplarımız olan instagram ve facebook adreslerimiz ile bizimle iletişim sağlayabilirsiniz

Ozon Terapide Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Ozon terapi sırasında dikkat edilmesi gereken pek çok önemli nokta vardır. Bunlardan ilki uygulamayı yapacak olan kişinin uzman olup olmadığıdır. Ozon terapi, uzman bir kişi tarafından yapıldığında hemen hiçbir yan etkinin görülmediği bir tedavi yöntemidir. Bu noktada tedaviyi yapan kişilerin uzmanlık belgesini almış bir hekim olması ya da onun gözetiminde yapılması şarttır. Çünkü ozon dozunun hastalığın boyutuna ve hastanın özel durumuna göre ne kadar olması gerektiğini ancak bu konuda uzman olan bir hekim bilebilir.

Ozonlama yapılacak kliniğin dezenfekte edilmiş steril bir ortam olması da çok mühimdir. Örneğin ozonlamanın el değmeden kapalı sistemle yapılması da dikkat edilmesi gereken bir başka husustur. Yine tedavi esnasında kullanılacak malzemenin orjinal olup olmadığı da tedaviyi direkt etkileyen bir başka konudur. Bunun gibi, ozon tedavisinde kullanılan cihazların orjinal ve ileri teknolojik düzeyde olması da gerekir.

Ozon tedavisi formülü olan o3 şeklini gösteren kolları açık kadın

Ozon Tedavisi Fiyatları Ne Kadar?

Ozon tedavisi fiyatları kişinin hastalığına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Ayrıca ücret ozon tedavisi yapan hastaneler ve kliniklere göre de değişmektedir. Ozon terapi fiyatları hakkında kesin bilgi için öncelikle hastanın doktor tarafından muayene edilerek yapılacak işleme ve kaç seans süreceğine karar verilmesi gerekmektedir. 

Doka Terapi Üsküdar ozon tedavi konusunda başvurabileceğiniz merkezlerdendir. İstanbul ozon terapi fiyat olarak ucuz, uygulanması kolay ve pratik bir tedavi yöntemidir. Ancak bilinmesi gereken nokta bu yöntem bir alternatif tıp tedavisi değildir. Merkezimiz bu yöntemi en doğru şekilde uygulayarak hastaların şifa bulmalarını amaçlamaktadır.

Sizde İstanbul ozon tedavi hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız hemen bizim ile https://www.dokaterapi.com/iletisim adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Ücretsiz Danışmanlık

ŞİMDİ ARA!

+90 542 474 44 48

Whatsapp Canlı Destek

ŞİMDİ SOR!

+90 542 474 44 48

Biz Sizi Arayalım

Whatsapp
Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. drmuzafferoztosun.com’u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz. Çerez politikamız için tıklayın.