×

Mezoterapi

Mezoterapi tedavisi, yüz, saç ve vücudun diğer bölgelerine uygulanan cerrahi olmayan kozmetik bir işlemdir. Yüksek başarı oranına sahip bu uygulama aynı zamadan bazı dermatolojik hastalıkların tedavisinde de uzmanlar tarafından sıklıkla kullanılır. 

Mezoterapi Tedavisi

Mezoterapi tedavisi esnasında vücuda enjekte edilen maddeler, sağlıklı bir cildin gereksinimlerini karşılayarak iyileşme için en uygun ortamın oluşmasına yardımcı olur. Bu kapsamda erken yaşlarda da gerçekleştirilebilen bu tedavi ile cildinizi koruyabilirsiniz.

Mezoterapi yaptıran bir kadın hasta ve doka terapi

Mezoterapi Nedir?

Mezoterapi ilk defa 1952 yılında Dr. Pistor tarafından medikal işlem adı altında tanıtılmıştır. Bu yöntem; daha sonra 1987 yılında Fransız Tıp Akademisinde tıp dalı olarak adlandırılmıştır. Peki Mezoterapi ne demek? Latince “meso “ve “terapi” kelimelerinin birleşmesiyle türetilmiş olup “orta tedavi” anlamına gelmektedir.

Mezoterapi tedavisi, içim önce cildin ihtiyaç ve eksikleri belirlenir. Sonra eksikliği belirlenen enzim, vitamin, aminoasit ve mineraller tek başına ya da karışım haline getirilir. Son aşamada ise deri altına mezoterapi tabancası ile enjekte edilir. Böylece cilt altındaki kolajen ve elastin yapıları harekete geçirilerek kan dolaşımını düzenler ve yaşlanma sorunlarını gidererek sağlıklı bir cilde kavuşmamızı sağlar.

Mezoterapi Nasıl Yapılır?

Mezoterapi nasıl yapılır sıkça karşılaşılan sorulardandır. Tedavinin en önemli unsuru uygulama bölgesinin tespitidir. Bölgesel bir tedavi yöntemi olduğu için nokta atışı yapmak şarttır. Mezoterapi iğnesi kullanarak tek ya da karışım halde bulunan mezoterapi serumları cildin orta tabakasına enjekte edilir. Mezoterapi iğneleri cilde uyumludur. Boyut olarak çok küçük ve ince olduğu için ağrısız bir yöntemdir. Mezoterapi yaptıranlar bu uygulamadan sonra günlük hayatlarına ara vermek zorunda kalmaz. Uygulamaya başlamadan önce anestezik bir kremle bölgesel uyuşma sağlanır ve acı hissi minimuma indirilir. 

Birçok cilt sorununa iyi geldiği belirtilen mezoterapi ne işe yarar? Mezoterapi birçok cilt sorunu nedeniyle uygulanan tedavinin hızını ve başarı oranını arttırır. Cilt kırışıklıkları, ciltte ton farkı, cilt gençleştirme tedavisinde kullanılır. Cilt mezoterapi yaptıranların yorumları uygulamadan sonra oluşan ışıltının çevrelerindeki kişiler tarafından fark edildiği yönündedir. Özellikle özel günlerde cildin sağlıklı ve ışıltılı olmasının istenildiği zaman başvurulan bir yöntemdir. Cilt belli bir döneme kadar ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve amino asitleri kendi üretmektedir; ancak yaşlanmaya bağlı olarak bu üretim giderek azalmaktadır. Ayrıca bölgesel incelme ve selülit tedavisinde, göz torbaları, saç ve saç derisi tedavisi, kötü doku iyileştirilmesi süreçlerinde mezoterapiye başvurulabilir.

Doka Terapi Kliniğimiz ve Uzm. Dr. Muzaffer ÖZTOSUN hakkında detaylı bilgi için https://www.dokaterapi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Mezoterapi Hangi Durumlarda Uygulanır?

 Mezoterapinin sıklıkla tercih edildiği ve olumlu sonuçlar alındığı durumlar şunlardır:

● Estetik tıp alanında (Cilt canlılığını kaybettiğinde, sarkmış ciltlerde, hava kirliliğ ve makyajdan kaynaklanan yorgun ciltlerde, akne yara ve yanık lekesi olan ciltlerde)
● Akut kronik ağrılarda (Migren ve geçmeyen baş ağrısı)
● Saç sorunları  
● Romatizmal hastalıklar, kireçlenme 
● Bölgesel incelmek isteyenler
● Selülit tedavisi 
● Spor yaralanmaları ve sakatlıklar
● Obezite
● Varis,lenfödem gibi damar hastalıkları
● Jinekoloji, nöroloji, üroloji branşlarıyla ilgili bazı rahatsızlıklar
● Reflü gastrit gibi mide rahatsızlıkları
● Deri hastalıklarının tedavisi

Mezoterapi Hangi Durumlarda Uygulanmaz?

Mezoterapi uygulamasının günümüze kadar önemli bir yan etkisiyle karşılaşılmamıştır. Yine de bazı hastalık gruplarında kullanılması tavsiye edilmez. Ayrıca bu uygulama 20 yaşın altındaki bireyler için önerilmez. Ayrıca;

● Kanser hastaları
● Hamileler
● Felç geçmişi olan hastalar
● Şeker hastaları
● Ciddi kalp rahatsızlığı olan hastalar
● Kanda pıhtılaşma sorunu yaşayan hastalar
● Emziren anneler
● Enjeksiyon sırasında kullanılan maddelere alerjisi olan kişilerde mezoterapi uygulaması sakıncalı görülmüştür.

Mezoterapinin Kullanıldığı Alanlar

Hızlı ve güvenli bir yöntem olan mezoterapi, ihtiyaç duyulan bölgeye enjekte edildiği için kullanıldığı alanlar çok geniştir. Gelişen teknoloji ile mezoterapi farklı tedavi yöntemleriyle birleştirilerek hem etkinliği hem de kullanım alanı günden güne genişlemektedir. Kullanım alanlarından bazılarına değinecek olursak:

● Cilt Mezoterapisi
● Leke Mezoterapisi
Göz altı Mezoterapi
● Yüz Mezoterapisi
● Kaş Mezoterapisi
● Dudak Mezoterapisi
● Saç Mezoterapisi
● Vücut Mezoterapisi
● Boyun Mezoterapisi

Mezoterapi Uygulamasının Faydaları ve Avantajları

Mezoterapi yöntemi ile müdahale edilmek istenen dokuya direk ulaşılır. Böylece mezoterapi faydaları hızlıca görülür. Kişiye özgü uygulanan maddeler sadece enjekte edildiği bölgede kaldığı için yan etkisi yoktur. Mezoterapi tedavisinin sağlamış olduğu pek çok fayda vardır. Bunlar:

● Mezoterapi uygulamasının faydalarının başında hızlı etki sağlaması gelir. İlacın dozunun az olması ve direk ihtiyaç duyulan bölgeye uygulanması tedavinin hızını arttıran etkenlerdendir. 
● Mezoterapi vücudu bir bütün olarak ele alır ve bu sayede bireyin dolaşım sisteminde bir sıkıntı olması durumunda bu yöntem ile sıkıntı giderilir.
● Uzman doktorlar tarafından yapıldığı takdirde yan etkisi yoktur.
● Uygulama sonrasında birey günlük aktivitelerine rahatlıkla devam edebilir. 
● Mezoterapi kullanım alanı çok geniş bir yöntemdir. Bölgesel zayıflamadan cilt sorunlarına, saçlardan romatizmal ağrılara, spor yaralanmalarından çeşitli enfeksiyon hastalıklarına kadar pek çok konuda hizmet verebilmektedir.
 

İstanbul mezoterapi uygulaması yapan kadın hekim ve kadın müşteri doka terapi

Mezoterapi Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Mezoterapi öncesi ve sonrası bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Böylece yapılan işlemden maksimum verim elde edilir ve vücudun toparlanma süresi hızlanır.

Mezoterapi öncesi sonrası aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır.
● İşlemin yapıldığı bölge 10-15 saat su ile temas ettirilmemelidir.
● Mezoterapi sonrası 48 saat vücudumuzu zorlayacak hareketlerden kaçınılmalıdır.
● İşlem sonrası 8-12 saat banyo ve makyaj yapmaktan kaçınılmalıdır
● yüz terapisi hariç uygulamalarda vücudumuzu saran kıyafetlerden uzak durulmalı.
● Solaryum, deniz ve havuz gibi hijyen açısından sorun olabilecek yerlere girilmemelidir.
● Güneş ışınlarının etkisine uzun süre maruz kalmamak için önlem alınmalıdır.

Mezoterapi Çeşitleri 

Mezoterapi çeşitleri, uygulanan yöntemlerden hareketle değişmektedir. Farklı amaçlarla kullanılan bu tedavinin beş çeşidi bulunmaktadır.

PRP Mezoterapi

PRP mezoterapi, kozmetik amaçlarla ya da hastalık nedeniyle kişinin kendisinden alınan kanın santrifüj işleminden geçirildikten sonra enjekte edilecek karışıma eklenmesidir. Bireyden alınan kandan trombosit ve fibrin bileşenleri çıkarılır ve verimi arttırmak için zenginleştirilir. Sonra ihtiyaç duyulan bölgeye yeniden enjekte edilerek tedavi tamamlanır. Tüm bu işlemler yaklaşık olarak 20 dakika kadar sürer. Özellikle saç bakımı ve tedavisi için bu yöntem tercih edilir. 

İğnesiz Mezoterapi

İğnesiz mezoterapi, iğne fobisi ve bazı özel durumları olanların tercih ettiği bir yöntemdir. Basınç sistemi ile çalışan cihazlar aracılığıyla mezoterapi serumları deriye uygulanır. Fibroblast büyüme ve cilt hasarı oluşmadan uygulanan bu yöntem ile cilt altında lifting etkisi devam eder. Kolajen oluşumu için gereken biyolojik uyarımlar gerçekleşir. İğnesiz mezoterapi yaptıranların yorumları dolguya göre daha uygun ve kalıcı bir yöntem olduğu yönündedir.

Saç Mezoterapisi  

Saç mezoterapisi, Amerika ve Avrupa’da birçok araştırmaya konu olmuştur. Saç köklerini beslemek ve köklerin bağlı olduğu saç dokusundaki tahribatları düzenlemek için uygulanır. Saç kökünün ihtiyacı olan epitelyum dokusunu besleyen organik materyaller, aminoasitler, kan dolaşımını hızlandırıcı ilaçlar, mineral ve vitaminler cildin orta tabakasına enjekte edilerek uygulanır. 

Yüz Mezoterapisi (Mezolifting) 

Yüzdeki kolajen oluşumu zamanla azalmaktadır. Yaşlanmaya bağlı olarak önceleri ince çizgi ve kırışıklıklar oluşur ,derideki elastikiyet kaybolur. Zamanla bu kırışıklıklar derinleşir ve cildin sarkmasına sebep olur. Yüz terapisi nedir; sorusu bu noktada devreye girer. Mikroenjeksiyon ile doğal maddeler derinin alt ve üst tabakasındaki dokuların yenilenmesini sağlar ve derinin mevcut metabolizmasını etkiler. 

Kolajen üretiminin artışı ile oksijenlenme miktarı yükselir. Böylece cilt tazelenir. Yüz mezoterapisi 1-4 hafta arasında uygulanır. 6.seanstan sonra 3-6 ayda bir tekrar edilir. Yüz terapisi sonuçları ikinci seanstan sonra görülmeye başlanır. Yüz terapisi yaptıranlar yorumları esnasında  tedavi bittikten sonra cildin yenilenmeye devam ettiğini belirtmiştir.

Mezobotoks yöntemi ise mezolifting yönteminden farklı olarak tüm yüze uygulanır. Yüzeyseldir ve düşük dozlardaki botoks uygulanır. Daha ziyade zayıf kas yapısı olanlarda ve derisi ince olan bireylerde tercih edilir. Botokstan farklı ise doğal mimikler korunarak ince kırışıklıkların azaltılması amaçlanır. Gözenekler küçültülür. 

Üsküdar mezoterapi uygulama çeşitleri saç,yüz mezeoterapileri

Selülit Mezoterapisi

Selülit olan bölgeye mezoterapi serumları enjekte edildiğinde formül  yağ depolanmasını engeller ve mevcut yağ hücrelerinin parçalara ayrılmasına sebep olur. Üst kol, boyun, uyluk, üst bacak gibi selülitin yoğun olarak gözlemlendiği bölgelere uygulanır.

Mezoterapinin Yan Etkileri

Mezoterapi işlemi yapılmadan önce hasta ayrıntılı muayene edilmeli ve mezoterapi için uygun olup olmadığı hekim tarafından değerlendirilmelidir. Sonrasında en uygun mezoterapiye karar verilmelidir. Bu işlemlerden sonra yan etkisi yok denecek kadar azdır. Yine de deride kanama, ağrı, uygulama şekline bağlı olarak enfeksiyon risklerinin olabileceği unutulmamalıdır. 

Mezoterapi hala gelişmekte olan bir alandır.  İstanbul mezoterapi uygulamasının merkezi halindedir. Birçok üniversite bünyesinde mezoterapi kursu açmaktadır. Yan etkileri minimuma indirgemek için alanında uzman doktorlara başvurulmalıdır.

Mezoterapi Fiyatları Nedir?

Mezoterapi yaptıran kadınlar kulübü yorumlarında birbirinden farklı fiyatlardan bahsedilmiştir. Bunun sebebi ise uygulanacak tedavi, yöntem, seans sayısı, uygulanacak bölge ve yöntem gibi parametrelere bağlı olarak mezoterapi fiyatları değişir. Birebir muayene ve detaylar konuşularak uygun tedavi protokolleri belirlenmesi daha doğru olacaktır.

Üsküdar mezoterapi uygulamaları alanında randevu ve detaylı bilgi için Doka Terapi'yi aramanız yeterlidir. Hayat ışıltınızı yeniden kazanmanıza yardımcı olmak için yanınızdayız.

Ücretsiz Danışmanlık

ŞİMDİ ARA!

+90 542 474 44 48

Whatsapp Canlı Destek

ŞİMDİ SOR!

+90 542 474 44 48

Biz Sizi Arayalım

Whatsapp
Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz. drmuzafferoztosun.com’u kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz. Çerez politikamız için tıklayın.